Späť

Tlačová správa (07.09.2015): Slobodná Európa odohrá veľký koncert v bratislavskom MMC už 18. septembra! Špeciálnym hosťom bude Marián Varga!

Stáva sa už pomaly tradíciou, že slovenská rock´n´rollová skupina Slobodná Európa pripraví pre svojich priaznivcov raz za rok jeden veľký unikátny koncert na domácej pôde v bratislavskom Majestic Music Clube (MMC). Ináč tomu nebude ani tento rok, kedy dátum tejto akcie tentokrát pripadol na piatok 18. septembra.

Po minuloročnom vydaní nového albumu „Štvorka“, ktorý Slobodka pokrstila práve v MMC, sa do tohto priestoru vráti znovu s novým programom, s novým svetelným parkom a s novou videoprojekciou, avšak najmä s novým špeciálnym hosťom, ktorým po minuloročnej českej undergroundovej legende Garage & Tony Ducháček bude ikona slovenskej hudobnej scény, hudobník a skladateľ Marián Varga, niekdajší člen skupiny Prúdy, či prvej slovenskej artrockovej skupiny Collegium Musicum. Okrem iného je to aj jeden z prvých hudobníkov u nás, ktorý sa začal venovať konceptu absolútnej improvizácie, čiže komponovaniu hudby v reálnom časopriestore a ktorý žiadny svoj koncert nikdy nezahrá dvakrát rovnako. Presvedčiť sa o tom môže na jeho samostatnom 40-minútovom koncerte každý, kto zavíta v piatok 18. septembra do MMC. Všetci členovia Slobodnej Európy sú nadšení, že Marián Varga prijal pozvanie na tento koncert, čo za všetkých komentuje gitarista Sveťo: „Som veľmi rád, že naše pozvanie prijal človek, ktorého si všetci nesmierne vážime - Marián Varga. Mám rád takéto nevšedné spojenia.“

Celé podujatie odštartuje úderom ôsmej hodiny večer skupina Ramones Bratislava so svojim taktiež 40-minútovým programom. Túto partiu kamarátov samých zvučných mien v zložení Jano Hrčka – spev, Kubo Hrčka – gitara, Ozi – basa a Tuleň – bicie, ktoré sú či už z minulosti, alebo aj zo súčasnosti spojené s kapelami ako Zóna A, Slobodná Európa, ExTip, Kaktus, Pink Panter, Princovia, Brickfield, OBD a inými, spája aj obdiv ku kapele Ramones a postupne sa vyprofilovali na jednu z najlepších Ramones revival skupín. Po ich koncerte po krátkej pauze o 21.00 bude patriť pódium na 40 minút už spomenutému Mariánovi Vargovi a krátko po 22.00 už samotnej Slobodnej Európe v zložení Whisky – spev, Sveťo – gitara, Jerzi – gitara, Žumo – basa a Ďuro – bicie.

Predpredaj vstupeniek na tento koncert beží od 17. augusta výhradne a len vo všetkých pobočkách siete Predpredaj.sk, resp. online tu: http://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/4347/slobodna-europa--specialny-host-marian-varga--host-ramones-bra. K dispozícii sú tieto tri druhy vstupeniek: voľné státie (dolná plocha) v cene 10,- €,  voľné sedenie (horné vyvýšené plochy) v cene 15,- € a VIP (balkón) v cene 30,- €. Tieto VIP vstupenky na voľné sedenie na balkóne umožňujú jej vlastníkom jednak najlepší výhľad a neobmedzený pohyb po celom klube v priestoroch pre návštevníkov koncertu a ďalej zahŕňajú: fľašu šampanského a tanier slaných pochúťok na každý stôl, vlastný bar s obsluhou, vlastnú toaletu a vlastnú fajčiarsku miestnosť. Predpredaj vstupeniek beží do samotného dňa konania koncertu 18.9. do 18.30 hod, teda do momentu, kedy sa otvorí brána MMC. Na mieste budú k zakúpeniu potom už len vstupenky na voľné státie (dolnú plochu). Na mieste sa už nebudú dať zakúpiť vstupenky na voľné sedenie (horné vyvýšené plochy) a VIP (balkón). Na koncerte bude od 18.30 hod. aj predaj merchandise Slobodnej Európy (CD, tričká, mikiny, odznaky, plagáty a pod.) a to vo vestibule pred Hopkirk barom hore schodmi oproti vchodu do samotného MMC.

Koncerty v domácej Bratislave majú pre Slobodnú Európu vždy svoje osobité čaro a osobitú atmosféru, tento fakt za kapelu vysvetľuje basgitarista Žumo: „Vždy sa teším, keď hráme v Bratislave, narodil som sa tu a mám naše mesto rád. Prídu vždy starí známi a ľudia, ktorých som dlho nevidel. Je to pre mňa špeciálne hrať doma...“.

Slobodná Európa je na scéne už 26 rokov a vydala doteraz päť albumov: Pakáreň (1991), Unavení a zničení (1994), Trojka (2003), Bestofka (2006) a Štvorka (2014), z ktorých vzišlo viacero dnes už kultových pesničiek (ako Podvod, Analýza dokázala hovno, Relatívny pokoj, Dry ´69, Stará sladovňa, Unavený a zničený, Som ten, Čo sa stalo s našim životom?, Golden Beach, Pes, Ráno (1.2.91), Nikdy to tak nebude  a mnoho ďalších), ktoré okrem iných kapela odohrá aj na tomto koncerte!

Viac info je možné priebežne získavať najmä na hlavnej stránke skupiny www.slobodnaeuropa.sk, ako aj na jej oficiálnej Facebook stránke www.facebook.com/slobodnaeuropa, ktorá je pravideľne aktualizovaná a doplňovaná o nové informácie z prostredia kapely. Na Facebooku je zriadená aj udalosť na tento koncert a jej link je www.facebook.com/events/945212322185392/.

Roman Fecko

RF music agency

www.rfmusicagency.sk  

 

Foto: archív Slobodná Európa, archív Marián Varga a archív Ramones Bratislava

Nájdete nás na Facebooku

Biografia

Prvopočiatky vzniku skupiny Slobodná Európa siahajú ešte niekedy do obdobia rokov 1987/1988, kedy sa spevák Whisky a gitarista Sveťo Korbeľ pravidelne stretávali či už na pive, alebo len tak brázdili bratislavské ulice. Raz niekedy v tom čase Whisky ukázal Sveťovi text skladby Analýza dokázala hovno, ktorú aj sám zložil ešte predtým na základnej vojenskej službe, keď ho Špako z kapely Kosa z nosa naučil hrať prvé akordy na gitare. Sveťovi sa text Analýzy ako aj hudba zapáčili a hrával ju so svojou kapelou Extip na koncertoch, na ktorých si občas zahosťoval aj Whisky a odspieval ju na nich on. Intenzívnejšie stretnutia Whiskyho so Sveťom prebiehali aj v čase novembrových udalostí 1989 počas revolúcie. Tieto akcie v Bratislave na námestí SNP mimochodom Whisky aj zvučil. Po postupných odchodoch Sveťa Korbeľa, basáka Braňa Alexa a bubeníka Oziho z kapely Zóna A sa títo parťáci rozhodli založiť novú kapelu. Nemali však nové pesničky, ani texty. Všetky tieto plány sa kuli hlavne v kedysi legendárnej bratislavskej pivárni Stará sladovňa (Mamut), kam v tom čase pravidelne chodilo aj celé bratislavské undergroundové podhubie. Po pár takýchto stretnutiach aj s Whiskym ho raz zavolali do skúšobne Extipu. Hudobné nápady sa začali hrnúť, Whisky mal v talóne viacero textov a tak nestálo nič v ceste k vzniku novej kapely, ktorú pomenovali, ovplyvnení udalostiami súvisiacimi s pádom komunizmu, Slobodná Európa. Tá skúšobňa Extipu sa stala aj prvou skúšobňou Slobodky. Od tohto momentu sa začala písať história tejto skupiny, ktorá si prešla nebom i peklom, výslniami i pádmi, ale stále patrí medzi vlajkové lode rock´n´rollu na celom území Slovenska a Čiech. Koncertne začala Slobodná Európa fungovať pár mesiacov neskôr od februára 1990. Whiskyho texty v kombinácii s hudbou Sveťa Korbeľa vytvorili nezameniteľný rukopis Slobodnej Európy na celú ďalšiu tvorbu kapely až dodnes, aj keď Whisky má tiež svoj podieľ aj na autorstve hudby kapely. Všetky podstatné info z doterajšej 30-ročnej histórie Slobodnej Európy sú uvedené v sekcii Biografia...